Logo systemu   Zmień kontrast
Zmień wersję kolorystyczną na normalnąZmień wersję kolorystyczną na kontrastową czarno-białąZmień wersję kolorystyczną na kontrastową  biało-czarną  
       
  
Urząd Miejski > Finansowy

Wniosek w sprawach ulg (umorzeń, odroczeń, rat) - osoby prawne
Szybkie menu: Ogólny opis | Podstawa prawna | Wymagane dokumenty | Opłaty | Dane kontaktowe | Formularze elektroniczne

Ogólny opis
  1. Wniosek o udzielenie ulgi /odroczenie terminu płatności / rozłożenie na raty zapłaty / podatku, odroczenie/rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, umorzenie zaległości podatkowych /odsetek/ w zakresie podatków: od nieruchomości, rolnego, leśnego i od środków transportowych kieruje się do Prezydenta miasta.

  2. Wniosek o udzielenie ulgi w postaci umorzenia może dotyczyć wyłącznie zaległości podatkowej.

  3. Uprawnionym do wniesienia wniosku jest tylko Podatnik lub pełnomocnik Podatnika.

Ta usługa nie wymaga podpisu elektronicznego.
W przypadku niepodpisania podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym, wydrukowany wniosek będzie trzeba podpisać odręcznie.
  
Podstawa prawna
  1. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.),

  2. Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 59, poz. 404 z późn. zm.),

  3. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, s.1),

  4. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53, poz. 311 z późn. zm.).

  
Wymagane dokumenty
  1. Wypełniony formularz wniosku wraz z uzasadnieniem.

  2. Załączniki dla wnioskodawcy – osoba prawna prowadząca działalność gospodarczą:

  1. Zaświadczenia o pomocy de minimis, jakie podatnik otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat, albo oświadczenie o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie.

  2. Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis stanowiący załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53, poz. 311 z późn. zm.).

  3. Sprawozdania finansowe w rozumieniu ustawy o rachunkowości za okres 3 ostatnich lat obrotowych lub oświadczenie o braku obowiązku sporządzania sprawozdań.

  4. Informacja dotycząca sytuacji ekonomicznej za miniony okres bieżącego roku, w zakresie, układzie i szczegółowości takiej jak dla sprawozdań finansowych sporządzanych w oparciu o przepisy ustawy o rachunkowości.

  5. Kopia ostatniej złożonej w ZUS deklaracji rozliczeniowej DRA.

  6. Informacja o charakterze i zasięgu terytorialnym prowadzonej działalności gospodarczej oraz kategoriach podmiotów nabywających wytworzone produkty i korzystających z usług świadczonych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

  7. Inne, na żądanie organu podatkowego w trakcie prowadzonego postępowania podatkowego.

  1. Podatnicy, którzy nie są zobligowani przepisami o rachunkowości do składania sprawozdań finansowych składają informacje o wynikach działalności za okres 3 ostatnich lat obrotowych i miniony okres bieżącego roku, w tym zeznań podatkowych (PIT).

  2. Osoba prawna niebędąca przedsiębiorcą składa załączniki: d, e, f.

  
Opłaty
  1. Wniosek jest wolny od opłat.

  2. Opłata skarbowa za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii: 17 PLN.
    Z opłaty zwolnione są pełnomocnictwa udzielane: małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu albo gdy mocodawcą jest podmiot zwolniony od opłaty skarbowej.

  3. Opłatę w wymaganej wysokości należy wpłacić na konto właściwego urzędu przelewem, przekazem pocztowym lub bezpośrednio w kasie urzędu.

  
Dane kontaktowe

Urząd Miejski w Grudziądzu, ul. Ratuszowa 1,

Wydział Finansowy Referat Wymiaru Podatków i Kontroli Podatkowej, pokój 100,

w godz. 7.30 - 15.30, we wtorki w godz. 8.00 - 16.00.

Informacje dodatkowe można uzyskać telefonicznie pod nr (56) 45 10 242 lub
45 10 243.

Informacje na temat przebiegu sprawy

  1. Podstawowe informacje na temat stanu załatwianej sprawy można otrzymać poprzez naciśnięcie - po podaniu sygnatury (znaku) sprawy - przycisku "Sprawdź stan sprawy", znajdującego się w nagłówku karty.

  2. Wszelkie informacje na temat przebiegu sprawy można uzyskać kontaktując się z pracownikiem urzędu osobiście.

  3. Z uwagi na konieczność zachowania tajemnicy skarbowej, informacje na temat przebiegu sprawy nie są udzielane telefonicznie. Telefonicznie są udzielne jedynie dodatkowe informacje na temat dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia postępowania w sprawie.

Terminy i sposób załatwienia sprawy

Decyzja o umorzeniu /odroczeniu terminu płatności/ rozłożeniu na raty zobowiązania podatkowego lub decyzja o odmowie umorzenia /odroczenia terminu płatności/ rozłożenia na raty zobowiązania podatkowego wydawana jest w terminie do 1 miesiąca od złożenia kompletnego wniosku.

W sprawach szczególnie skomplikowanych termin ten może ulec wydłużeniu do 2 miesięcy.

Tryb odwoławczy

  1. Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia, za pośrednictwem organu, który to rozstrzygnięcie wydał. Odwołanie należy złożyć na jeden z poniższych sposobów:

    1. Przesłać pocztą tradycyjną (dla celów dowodowych zaleca się przesłanie listem poleconym).

    2. Bezpośrednio w siedzibie urzędu w godzinach jego pracy.

  2. O zachowaniu terminu decyduje data złożenia odwołania w urzędzie lub data jego nadania w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego.

  3. Wniesienie odwołania jest wolne od opłat.

  4. Decyzja o udzieleniu lub odmowie udzielenia ulgi (umorzenia, odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty) jest decyzją uznaniową, z której istoty wynika pozostawienie organowi podatkowemu swobody wyboru określonego rozwiązania, co oczywiście musi być odpowiednio uzasadnione.

  5. Dokument może być odebrany przez Podatnika:

    1. Drogą elektroniczną poprzez skrzynkę kontaktową PeUP.

    2. Poprzez pocztę tradycyjną.

    3. Poprzez pracownika urzędu.

    4. Osobiście w siedzibie urzędu.

  
Formularze elektroniczne


  


baner reklamowy lub informacyjny
Witryna używa plików ciasteczek (cookies) wyłącznie do przechowywania identyfikatora sesji. Jeżeli nie wyrażają Państwo zgody na wykorzystanie ciasteczek prosimy wyłączyć ich obsługę w przeglądarce internetowej.