Logo systemu   Zmień kontrast
Zmień wersję kolorystyczną na normalnąZmień wersję kolorystyczną na kontrastową czarno-białąZmień wersję kolorystyczną na kontrastową  biało-czarną  
       
  
Urząd Miejski > Urząd Stanu Cywilnego

Zawarcie związku małżeńskiego wyznaniowego ze skutkami cywilnymi (ślub konkordatowy)
Szybkie menu: Ogólny opis | Podstawa prawna | Wymagane dokumenty | Opłaty | Dane kontaktowe | 

Ogólny opis
  1. Osoby zamierzające zawrzeć małżeństwo powinny złożyć lub przedstawić kierownikowi urzędu stanu cywilnego dokumenty niezbędne do zawarcia małżeństwa.

  2. Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego wyjaśnia osobom zamierzającym zawrzeć małżeństwo doniosłość związku małżeńskiego, przepisy regulujące prawa i obowiązki małżonków oraz przepisy o nazwisku małżonków i o nazwisku ich dzieci.

  3. Przy zgłoszeniu zamiaru zawarcia małżeństwa narzeczeni podpisują przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego zapewnienie o braku przeszkód prawnych do zawarcia związku małżeńskiego.

  4. W momencie składania zapewnienia narzeczeni podejmują decyzję o wyborze nazwisk noszonych po zawarciu związku małżeńskiego przez małżonków oraz dzieci zrodzonych z tego małżeństwa.

  5. Kierownik urzędu stanu cywilnego według miejsca zamieszkania jednej z osób zamierzających zawrzeć małżeństwo wydaje zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, które jest ważne 3 miesiące od dnia sporządzenia.

  6. Małżeństwo zostaje zawarte, gdy mężczyzna i kobieta zawierający związek małżeński podlegający prawu wewnętrznemu kościoła albo innego związku wyznaniowego
    w obecności duchownego oświadczą wolę jednoczesnego zawarcia małżeństwa podlegającego prawu polskiemu i kierownik USC następnie sporządzi akt małżeństwa. Gdy zostaną spełnione powyższe przesłanki małżeństwo uważa się za zawarte w chwili złożenia oświadczenia woli w obecności duchownego.

  7. Niezwłocznie po złożeniu oświadczeń duchowny sporządza i przekazuje do USC
    w ciągu 5 dni zaświadczenie stwierdzające, że oświadczenia zostały złożone w jego obecności przy zawarciu związku małżeńskiego podlegającego prawu wewnętrznemu kościoła albo innego związku wyznaniowego.

Ta usługa nie wymaga podpisu elektronicznego.
W przypadku niepodpisania podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym, wydrukowany wniosek będzie trzeba podpisać odręcznie.
  
Podstawa prawna
  1. Ustawa z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2011r., Nr 212, poz. 1264).

  2. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jednolity, Dz.U.
    z 2012 r., poz. 788).

  3. Konkordat między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską podpisany
    w Warszawie dnia 28 lipca 1993 r. (Dz. U. z 1998 r., Nr 51, poz. 318),

  4. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 października 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania aktów stanu cywilnego, sposobu prowadzenia ksiąg stanu cywilnego, ich kontroli, przechowywania i zabezpieczenia oraz wzorów aktów stanu cywilnego ich odpisów, zaświadczeń i protokołów (Dz. U. Nr 136, poz. 884, z późn. zm.).

  
Wymagane dokumenty
  1. Przy zgłoszeniu zamiaru zawarcia związku małżeńskiego:

- dowód wpłaty opłaty skarbowej 84 zł, -w przypadku panny i kawalera: odpisy skrócone aktu urodzenia (osoby urodzone poza Grudziądzem),do wglądu: ważne dokumenty stwierdzające tożsamość,

- w przypadku osób rozwiedzionych: odpisy skrócone aktu urodzenia (osoby urodzone poza Grudziądzem),odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o jego rozwiązaniu lub wyrok sądu (osoby, których ostatni związek małżeński został zawarty poza Grudziądzem),do wglądu: ważne dokumenty stwierdzające tożsamość,

- w przypadku wdowców: odpisy skrócone aktu urodzenia (osoby urodzone poza Grudziądzem),odpisy skrócone aktu zgonu współmałżonka (dotyczy aktu zgonu, który został sporządzony poza Grudziądzem), - w przypadku gdy jedną z osób jest cudzoziemiec: odpis aktu urodzenia wraz
z urzędowym tłumaczeniem dokonanym przez tłumacza przysięgłego języka polskiego
i zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa wydane przez właściwy organ w kraju cudzoziemca lub przedstawicielstwo dyplomatyczne albo postanowienie Sądu Rejonowego zwalniające od obowiązku przedłożenia tego dokumentu, - do wglądu: ważne dowody tożsamości (paszport, w przypadku zamieszkania w Polsce na stałe - karta stałego pobytu, w przypadku pobytu czasowego - ważna wiza lub inny dokument uprawniający do pobytu w Polsce w przypadku możliwości wjazdu na zasadach bezwizowych), - zezwolenie sądu jeżeli małżeństwo ma być zawarte przez pełnomocnika oraz pełnomocnictwo udzielone na piśmie z odpisem urzędowo poświadczonym i z danymi osoby, z którą małżeństwo ma być zawarte, - jeżeli małżeństwo zamierza zawrzeć kobieta niepełnoletnia, która ukończyła lat 16 prawomocne postanowienie sądu opiekuńczego zezwalające na wcześniejsze zawarcie małżeństwa;

Przy zawarciu związku małżeńskiego:

    1. Dowody osobiste zawierających związek małżeński (w przypadku cudzoziemców - paszport).

    2. Dowody tożsamości dwóch świadków.

  
Opłaty
  1. Opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa: 84,00 zł.

  2. Opłatę w wymaganej wysokości należy wpłacić na konto urzędu, w którym będzie sporządzony akt małżeństwa. Opłatę uiszcza się przelewem, przekazem pocztowym lub bezpośrednio w kasie urzędu (pokój 6).

Urząd Miejski w Grudziądzu Wydział Finansowy nr konta 80 1020 5040 0000 6802 0085 9595 (z uwagą z jakiego tytułu dokonano opłaty i z dopiskiem - USC)-oryginał potwierdzenia przelewu należy przesłać do tut. Urzędu.

  1. Termin wniesienia opłaty: najpóźniej w dniu składania wniosku.


  
Dane kontaktowe

Wymagane dokumenty należy złożyć w urzędzie osobiście w godzinach jego pracy.

Urząd Stanu Cywilnego w Grudziądzu, ul. Mickiewicza 28/30, pokój 5 w godz. 7.30-15.30, we wtorki w godz. 8.00-16.00 Tel. (56) 45 10 371.

Terminy i sposób załatwienia sprawy

  1. Aktu małżeństwa sporządza się w miejscowym USC niezwłocznie po otrzymaniu zaświadczenia przekazanego przez duchownego.

  2. Odpis aktu małżeństwa (3 egzemplarze) może być odebrany osobiście przez jednego
    z małżonków bądź wskazaną przez nich (we wniosku o wydanie odpisu) osobę - członka rodziny: matkę, ojca, siostrę, brata, babcię, dziadka.

Informacje na temat przebiegu sprawy

  1. Wszelkie informacje na temat przebiegu sprawy można uzyskać kontaktując się z pracownikiem urzędu osobiście.

Tryb odwoławczy

Jeżeli Kierownik USC odmawia sporządzenia aktu małżeństwa, powiadamia na piśmie osoby zainteresowane o przyczynach odmowy.

Osoby zainteresowane w terminie 14 dni od dnia doręczenia jej pisma Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego może wystąpić z wnioskiem do Sądu Rejonowego w Grudziądzu o rozstrzygnięcie, czy okoliczności przedstawione przez Kierownika USC uzasadniają odmowę dokonania czynności.

Prawomocne postanowienie sądu wiąże Kierownika USC.

Informacje dodatkowe

Informacje dodatkowe można uzyskać telefonicznie pod nr (56) 45 10 371.

  


baner reklamowy lub informacyjny
Witryna używa plików ciasteczek (cookies) wyłącznie do przechowywania identyfikatora sesji. Jeżeli nie wyrażają Państwo zgody na wykorzystanie ciasteczek prosimy wyłączyć ich obsługę w przeglądarce internetowej.